-0,4 oC 4,7 km/h 1019,4 hPa
 

 
 

Ciepło systemowe przez cały rok

2020-04-29

Grupa OPEC wytwarza i dostarcza ciepło systemowe przez cały rok. Także latem nieprzerwanie produkujemy ciepło m.in. na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sprzedajemy parę wykorzystywaną głównie w grudziądzkiej papierni. Sezon grzewczy jest zatem terminem umownym, a jego rozpoczęcie i zakończenie warunkowane jest wyłącznie zapotrzebowaniem mieszkańców na ciepło.


Zdarza Ci się marznąć z początkiem wiosny lub pod koniec lata, gdy temperatura na zewnątrz niespodziewanie spada? Źle się czujesz, gdy w Twoim mieszkaniu panuje wilgoć? Cenisz komfort? „Ciepło przez cały rok” to usługa stworzona dla Ciebie.


Jak to działa?


Aktualnie decyzję o rozpoczęciu lub zakończeniu ogrzewania podejmują właściciele lub administratorzy budynku. Jednak z punktu widzenia mieszkańca najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie urządzeń tzw. automatyki pogodowej. Nie musimy pilnować i zakręcać zaworów na grzejnikach, gdy jest ciepło na zewnątrz. Nie musimy też być zdani na subiektywne odczucia zarządców budynków, którzy decydują kiedy ogrzewanie włączyć bądź wyłączyć. Anomalie pogodowe nie są niczym nadzwyczajnym. Bywa, że w lutym przez kilka dni temperatury powietrza utrzymują się na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza. Bywa też, że w maju notujemy przymrozki, a wrześniowe chłody nie należą do rzadkości. Jako dostawca ciepła systemowego możemy uruchomić usługę „Ciepła przez cały rok” opartą o automatykę pogodową. Każdy budynek zasilany w ciepło systemowe jest wyposażony w regulator, który automatycznie uruchamia i odcina dostawę ciepła do budynku w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Gdy temperatura spada poniżej ustalonego poziomu, węzeł cieplny włącza się i uruchamia dostawę ciepła do budynku. I odwrotnie, kiedy temperatura wzrasta, dopływ ciepła zostaje automatycznie wstrzymany. Temperaturę graniczną, która warunkuje uruchomienie dostaw ciepła, zawsze określa administrator lub właściciel budynku, w zależności od potrzeb komfortu cieplnego.


Przykład: jeśli w umowie ustaliliśmy minimalną temperaturę zewnętrzną 17°C, to odpowiednio poniżej i powyżej tej temperatury automatyka pogodowa w węźle uruchamia dostawę ciepła do budynku lub ją odcina, bez względu na aktualną porę roku.


Ile to kosztuje?

Odbiorca korzystający z usługi „Ciepło przez cały rok”, ma pewność dopływu ciepła w przypadku spadku temperatury na zewnątrz. Zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok jest tańszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż indywidualne dogrzewanie się w chłodniejsze dni innymi urządzeniami: elektrycznymi, gazowymi czy olejowymi. Ogranicza też wydatki związane z ewentualnymi przeziębieniami.


  1. Uruchomienie usługi oraz ustawienie temperatury granicznej jest bezpłatne.

  2. Odbiorca płaci tylko za ciepło, które faktycznie pobrał. Opłaty stałe za zamówioną moc cieplną i za usługi przesyłowe są ponoszone przez cały rok – bez względu na to, czy dopływ ciepła do budynku jest uruchomiony, czy odcięty. Oznacza to, że w przypadku wysokich temperatur, Odbiorca nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów.

  3. Z analiz dostawców ciepła systemowego, którzy już realizują dostawy całoroczne wynika, że rachunki odbiorców ciepła mających taką usługę mogą wzrosnąć w skali roku jedynie o 0,5-4% (w zależności od lokalizacji, wieku i stanu technicznego budynku). To cena komfortu oraz lepszych warunków eksploatacyjnych budynków.

Zalety!

Zapewnienie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok znacząco wpływa na stan techniczny budynku, a przede wszystkim zdrowie jego mieszkańców.  Utrzymanie odpowiedniej temperatury chroni przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynku grzybami na ścianach wewnętrznych oraz elewacjach. Dogrzane mieszkanie pozwala uniknąć przeziębień, na które jesteśmy szczególnie narażeni w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią. Całoroczne ogrzewanie to również większe bezpieczeństwo i mniejsze koszty. Dzięki automatycznej dostawie ciepła, nie ma konieczności inwestowania w dodatkowe rozwiązania grzewcze, takie jak grzejniki elektryczne.

Jak uruchomić?

Z wnioskiem o uruchomienie usługi może wystąpić właściciel lub administrator budynku. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zainteresowani usługą mogą zgłosić się odpowiednio do swojej spółdzielni, wspólnoty, zarządcy bądź administratora budynku i zadeklarować chęć całorocznego odbioru ciepła. Im więcej lokatorów zgłosi taką deklarację, tym większe prawdopodobieństwo podjęcia przez administratora lub właściciela budynku rozmów dotyczących uruchomienia usługi „Ciepło przez cały rok”.


Zamiast wyłączać – reguluj!

Aby mieć pewność, że w naszym domu będzie przyjemnie i komfortowo przez cały rok, niezależnie od aktualnej pory, warto korzystać z automatyki pogodowej. Ponadto każdy mieszkaniec może dostosować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach do swoich indywidualnych potrzeb oraz pory dnia za pomocą zaworów termostatycznych. Otwierając i zamykając zawór grzejnikowy, zwiększamy lub zmniejszamy ilość wody docierającej do naszego kaloryfera. Dzięki temu możemy w pełni regulować temperaturą w każdym pomieszczeniu oddzielnie, w zależności od oczekiwanych potrzeb.

Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła. Pamiętajmy jednak, aby nie wyłączać ogrzewania całkowicie, gdy jesteśmy poza domem, lecz obniżyć temperaturę poprzez regulację termostatem. Całkowite ogrzanie wychłodzonego mieszkania pochłania o wiele więcej ciepła. Wychłodzenie mieszkania poniżej temperatury 16°C może mieć negatywny wpływ na budynek. Może powodować jego zawilgocenie i zagrzybienie, a co za tym idzie również negatywny wpływ na nasze zdrowie.Bezpiecznie przez cały rok!


Od marca żyjemy w rzeczywistości zmienionej przez pandemię koronawirusa - zamknięte są firmy, urzędy, szkoły a nawet place zabaw. Większość z nas musiała zmienić swoje przyzwyczajenia i rytm życia. W czasach, gdy izolacja stała się synonimem bezpieczeństwa, ciepło systemowe jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia ekologii i ekonomii, ale również bezpieczeństwa. Korzystanie w domu i miejscu pracy z ciepła systemowego pozwala ograniczyć krąg osób i firm, z którymi mamy kontakt, ponieważ nie wymaga praktycznie żadnego zaangażowania ze strony użytkownika. Ciepło systemowe to bezobsługowe ogrzewanie - nie ma osób dostarczających opał, przeprowadzających przeglądy, naprawiających sprzęt i urządzenia.


Decyzję o zakończeniu dostawy ciepła na cele centralnego ogrzewania podejmuje zawsze odbiorca posiadający umowę kompleksową dostarczania ciepła tj. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, właściciel obiektu lub wskazany przez niego zarządca lub administrator. Wyłączenie ogrzewania następuje wyłącznie po złożeniu do spółki OPEC-SYSTEM pisemnej dyspozycji Klienta:


- elektronicznie na adres: pogotowie@opec.grudziadz.pl, bok@opec.grudziadz.pl,

- poprzez Internetowe Biuro Obsługi Klienta eBOK,

- faksem pod numerem 56 46 21 629,

- listownie na adres: OPEC-SYSTEM Sp. z o.o., ul. Budowlanych 7, 86-300 Grudziądz.